2014 - GAC - akrobatická a plachtařská škola Miloše Ramerta

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

2014

sportovní úspěchy
 
 
 
 
 

_________________________________________________________________________________________________

24.8.2014
Na Plachtařském mistrovství ČR na Hosíně získal v celkovém hodnocení náš Tomáš Suchánek stříbrnou medaili v klubové třídě a Ondra Dupal bronzovou v třídě kombi bez omezení.

_________________________________________________________________________________________________


Mistrovství světa v polské Toruni ve dnech 22.7. -2.8.2014


...aktuální linky:

5th FAI World Advanced Glider Aerobatic Championships

WAGAC 2014 -
WORLD GLIDER AEROBATIC CHAMPIONSHIPS 2014 IN TORUN, POLAND - 22.7. -2.8.2014

další info:
bulletin #1 - 17th FAI World Glider Aerobatic Championships


fotogalerie -
WAGAC TORUŃ 2014 Photography by Paweł BiardaČs. reprezentačn
í družstvo Aeroklubu ČR v akrobacii na kluzácích kategorie Unlimited obhájilo na Mistrovství světa v polské Toruni titul Mistra světa ve složení P. Vávra, J. Rozlivka, J. Rolinek. P.Vávra navíc veze zlatou za vítězství v povinné sestavě. V kat. Unlimited dále barvy ČR reprezentovali M. Červenka, M. Ramert a V. Machula. Advanced družstvu začínajících mladíků, trénujících v GACu Benešov, utekla _bronzová medaile o pouhých 8 bodů (což je rozsah statistické chyby). Navíc bronzové německé družstvo naši s náskokem přelétali ve volné tajné sestavě - ta se už bohužel nezapočetla do celkového pořadí družstev (pouze do hodnocení jednotlivců), protože ji letěla jen lepší polovina letců v průběžném pořadí kvůli nedostatku času. A.  Ferra veze ještě bronzovou medaili za povinnou sestavu kategorie Advanced.

Družstvo Advanced létalo ve složení: M. Černý, J. Sobotka, A. Ferra, D. Beneš a I. Červinka. Čs. akrobatům začíná fungovat strategie - připravit pro vrcholnou soutěž početnější družstva, než pouze 3 letce na jednu kategorii. Potom mohou všichni létat s nejvyšším nasazením, protože případná chyba jednotlivce není fatální pro umístění týmu. Příští rok se koná M.S. ve Zbraslavicích, tak se máme o co snažit.    


mladoboleslavský deník
18.8.2014:d
o města se vrací akrobacie, letiště patřilo plachtařům

Mladá Boleslav - Letiště Aeroklubu Mladá Boleslav patřilo od pátku do neděle leteckým akrobatům létajícím na kluzácích

Závodu O pohár primátora města Mladá Boleslav se zúčastnilo patnáct závodníků vesměs ze středních Čech. Své zastoupení tu měl i mladoboleslavský Aeroklub, jehož A-Team závody pořádal.

„Závody v akrobatickém létání měly v Mladé Boleslavi velkou tradici. Létalo se tu i mistrovství České republiky a my máme dokonce fotky, na kterých tady stojí na bedně třeba Radka Máchová, člena týmu Flying Bulls Aerobatics. Proto jsme oslovili Aeroklub ČR a jeho akrobatickou komisi a uspořádali první ročník závodů O pohár primátora města Mladá Boleslav," vysvětluje za organizátory Jan Sobotka, jenž jako jeden ze čtyř domácích pilotů usedl za knipl.

Závody leteckých akrobatů se však neobjevily tak úplně zčistajasna. Aeroklub už několik let pořádá Akrobatické kempy, na které se sjíždí piloty zblízka i zdaleka. Piloti se pak učí nové kousky pod dohledem zkušeného instruktora Miloše Ramerta, člena české akrobatické reprezentace, a dvou místních instruktorů. Kempy probíhají v sezóně zhruba jednou za dva měsíce.

„Mladoboleslavský Aeroklub má čtyři členy, kteří jsou aktivní jako letečtí akrobaté. Jsem to já, René Šuman, Antonín Kuba, který teď už nezávodí a dává přednost práci instruktora, a Petra Nováková, která měla kvůli dětem pauzu a dnes tu po nějaké době opět poprvé startuje," říká Jan Sobotka.

Do Mladé Boleslavi ale přijeli také závodníci z Liberce, Jaroměře nebo Chotěboře.

Celá řada z nich si závody nenechala ujít také proto, že v České republice je jen několik málo kluzáků vhodných k letecké akrobacii, a ty Aeroklub ČR příležitostně půjčuje.

Všichni účastníci hleděli už od pátku každou chvíli na oblohu a sledovali, jak se vyvíjí počasí.

Aby se mohly závodní lety uskutečnit, je zapotřebí i spolupráce „vyšších mocností": musí být slušná dohlednost, nesmí pršet, síla větru musí být v mezích a nutností je i oblačnost, která nesmí být příliš nízká, protože vlečné letadlo kluzák vypouští zhruba ve výšce 1300 metrů.

„Říká se, pokud chce někdo zalesnit poušť, ať uspořádá akrobatické závody," vtipkuje Sobotka. Může si to totiž dovolit. Po páteční a sobotní nepřízni počasí, kdy se mnoho pilotů do vzduchu nedostalo, přinesla neděle lepší podmínky.

Výsledky
Sportsman:
1. Martin Řezáč AK Jaroměř

2. Petra Nováková AK Mladá Boleslav

3. Jiří Škárka AK Chomutov

Intermediate:
1. Václav Sehnal AK Kolín

2. René Šuman AK Mladá Boleslav

3. Jiří Krtička AK Jaroměř

Advanced:
1. Miloš Ramert GAC Benešov

2. David Beneš GAC Benešov

3. Jan Sobotka AK Mladá Boleslav

Dále se létala doplňková soutěž začínajících akrobatů Basic, kde na prvním místě skončil Ondřej Krejčí z AK Chotěboř a na druhém místě Michal Richter z AK Kolín

Miloš Ramert: místní akrobaté by se mohli stát mistry světa
Ještě před několika okamžiky Miloš Ramert, letecký instruktor, majitel letecké školy a člen reprezentačního družstva Aeroklubu ČR, předváděl nad hlavami závodníků neuvěřitelné kousky s historickým kluzákem Vogt Lö-100. Někteří pochybovali, zda stroj výkruty vydrží. Když pak pilot ve vzduchu zastavil, zapózoval a hladce přistál, bylo jasné, že závodů se zúčastnilo eso.

Pro účast v závodě jste zvolil netypický stroj. Je váš?

Vlastníme ho náš syndikát, koupili jsme ho jako unikátní historický akrobatický větroň. Vyrobený byl v roce 1956. Dříve se s ním soutěžilo hodně, ale naposledy jsme ho na mistrovství světa viděli někdy v roce 1991. To už bylo v době, kdy se vyráběly moderní kompozitové akrobatické speciály, a kategorii Unlimited přestal stačit.

Létáte s ním běžně?

Tenhle aeroplán používám hlavně na show. Například na Dobovém leteckém dnu, který pořádá pan Handlík, nemůžu chybět. Létám sem hrozně rád.

Dnes jste tu jak v roli závodníka, tak trenéra, že?

To moje dnešní závodění, to je takový vtip. Hlavně tu mám partu kluků z kategorie Advanced, které trénuji a kteří se nedávno umístili na svém prvním mezinárodním závodě na mistrovství světa jen těsně na čtvrtém místě. O pár bodů jim mezi družstvy unikla medaile. Právě proto, aby to ani dnes neměli tak jednoduché, jsem si vzal ten dřevěný zázrak. Kluci mají výkonnější aeroplány, já delší praxi.

Vaše spolupráce s místním Aeroklubem trvá už dlouho?

Jezdím sem od roku 2006. Spoustu přátel a známých jsem tu měl i za Svazarmu. V té době totiž Aeroklub Benešov, jehož jsem členem, spadal pod Mladou Boleslav. Sám jsem začal s leteckou akrobacií v roce 1983 a tady na letišti mě všechno naučil místní instruktor a trenér Břéťa Holešínský. Já dnes tyto zkušenosti můžu Boleslavákům zase vracet.

Jak vidíte budoucnost zdejších akrobatů?

Jsou vynikající, mohli by být i mistry světa, ale k tomu potřebují peníze a sponzory. Trénink ročně spolyká dvě stě tisíc korun a v tomto ohledu je situace podstatně horší, než před nějakými deseti patnácti lety. Celý západ má své sportovce dotované, nám nový ministr financí odebral jakoukoliv podporu, protože neprovozujeme olympijský sport. De facto nejsme sportovci. Hůř než Česká republika je na tom snad už jen Slovensko a Burkina Faso. Západ má lepší podmínky.

Na kolik přijde třeba pořízení akrobatického kluzáku?

Před dvěma lety jsme do reprezentace kupovali z poslední státní dotace za 100 tisíc eur osmnáct let starý letoun. Naštěstí je v dobrém stavu a ještě hodně vydrží. Kluzáky vůbec vydrží víc než motorová akrobatická letadla. Testoval jsem ho na mistrovství světa a skutečně je srovnatelný s letouny jiných reprezentací. My víme, jak tu akrobacii dělat, ale nevíme, jak ji zaplatit.

Ovlivňuje tahle situace i postavení ČR na mezinárodních závodech?

Určitě, protože je málo letadel, je málo pilotů a je malý výběr. Našich 150 aktivních pilotů se nemůže rovnat třem a půl tisícům Němců. A to jsme se jim ještě před deseti lety posmívali, že se chodí učit létat k nám. Kamenem úrazu je pak to, že do reprezentace se dostane ten, kdo si tam své působení dokáže zafinancovat. Máme třeba v hledáčku jednoho osmnáctiletého talenta, ale jeho rodina ho nedokáže financovat.

Autor: Martin Weiss


                                                                      

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky