2018 - GAC - akrobatická a plachtařská škola Miloše Ramerta

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

2018

sportovní úspěchy
 
 
 

1.10.2018...výprava, propagující L-13AC Acro Blaníka, vyrazila na závěrečnou akrobatickou soutěž letošního podzimu (29.a 30.9.) až do dalekého německého Blumbergu v Badensko - Württembersku u švýcarské hranice za Bodamským jezerem.
Jde o již několikátý podzimní výlet na akrobatickou soutěž dvoumístných posádek na cvičných dvousedadlových kluzácích.
V minulosti se naši piloti zúčastnili několikrát - hned poprvé  v roce 2012 dovezla posádka Ramert+Rolinek s DG-1000 stříbrné medaile.
Vloni posádka Rolinek+Řezáč na zapůjčeném místním ASK-21 zvítězila, proto letos už musel Honza Rolinek vykonávat funkci rozhodčího.
Přestože jsme letos přivezli vlastní kluzák L-13AC OK-8812, umístění "na bedně" se přes slibný výsledek v 1. sestavě nepovedlo.
Nepříjemná byla absence vytyčení akrobatického boxu a tím pádem i orientace v prostoru, když nebyla v zorném poli dráha letiště, silný vítr a turbulence ve 2. sestavě - dlouhé rameno "po větru" a nezvyklé unlimited obraty, z nichž některé nejsou v katalogu figur CIVA, neboť jsou německými výtvory a které jsme opomněli trénovat na cvičných kluzácích a ve dvojím obsazení -  to zalétaly lépe některé německé elity.
I mezi akrobatickými vlastnostmi ASK-21 a L-13AC byly poznat rozdíly. Bohužel jsme doplatili na nevýhody (velké síly v příčném řízení - ve výkrutech na doby, větší zrátu výšky a energie v některých obratech kvůli menší aerodynamické čistotě a staršímu profilu křídla) a nedokázali plně využít výhod (větší rychlost rotace ve výkrutech a vyšší účinnost směrovky v souvratech).
I německým kolegům se při organizaci soutěží někdy nepovede vyhnout problémům - v sobotu celé odpoledne a kratší čas v neděli nebylo možné létat, neboť dispečer z mezinárodního letiště Zurich - Kloten nemohl nebo nechtěl zvednout spodní hranici TMA alespoň na 6tis. Ft (letiště Blumberg leží sice v nenápadné vrchovině, ale ve výšce 698m nad mořem!).
Přesné výsledky posádek Ramert+Kovařík, Kovařík+Ramert a Řezáč+Ramert ještě nemáme, neboť jsme museli v neděli odjet na dlouhou zpáteční cestu ještě před ukončením akce.

_____________________________________________________


23.9.2018..v sobotu 22.9. se na letišti v Mladé Boleslavi létala tradiční soutěž v letecké akrobacii na kluzácích " O pohár primátora Mladé Boleslavi".
GAC Benešov letos poprvé neměl zastoupení v jednodušších kategoriích Basic a Sportsman, neboť i naše nadějná mládež se během sezóny prolétala do kategorií vyšších a sportsman Vašek Polívka byl pracovně zaneprázdněn.
Poprvé soutěžil v kategorii Intermediate Marek Veselý, (letošní Mistr ČR v kategorii Sportsman) a hned vylétal stříbrnou medaili za 2. místo, ovšem se ztrátou za vítězem o pouhých 4,5 bodů z celkových 1 739 bodů.
Páté místo v Intermediate získal další junior Adam Klenka, loňský Mistr ČR v kategorii Sportsman, který se ale letos v Intermediate stále trochu hledá.
V kategorii Advanced letos na soutěž nedorazili naši Lukáš Pařízek (studium) a David Beneš (nemoc), tak "bronzovou" vylétal pro GAC Tomáš Bartoň (první vicemistr světa z letošního MS ve Zbraslavicích).
V nejvyšší kategorii Unlimited reprezentovali náš klub dva letci - zlatou medaili získal Mirek Černý a stříbrnou Miloš Ramert. Kompletní výsledkové listiny najdete na www.acro-online.com/event/79/results combined_____________________________________________________


3.9.2018...aeroklub České Budějovice - letiště Hosín - ve dnech 31.8. až 2.9.2018 - "Hosínský pohár" - motorová akrobacie...v kategoriii INTERMEDIATE vylétal stříbrnou medaili pilot z benešovského GACu - David Beneš na letounu Z-50M...zvítězil Miroslav Čihák na Extře 300...shodou okolností v minulosti absolvoval plachtařský výcvik v Benešově u GACu...


______________________________________________________

27.8.2018...na letišti v Jaroměři se ve dnech 22.-26.8.2018 konalo MČR v bezmotorové akrobacii v kategoriích SPORTSMAN a INTERMEDIATE...zlato v té první kategorii vybojoval mladý šikovný sympatický člen benešovského GACu - Marek Veselý...blahopřejeme!!...další pilot - Václav Polívka skončil na šestém místě...
V kategorii INTERMEDIATE získal čtvrté místo loňský vítěz Sportsmana - Adam Klenka...všem ještě jednou - Velká Gratulace - a jen tak dál!!...

fotogalerie: https://www.zonerama.com/MartinaBurianova/Album/4576578


______________________________________________________

16.8.2018...NA LETIŠTI ZBRASLAVICE SE VE DNECH 5.-15.8.2018 KONALO 21. MISTROVSTVÍ SVĚTA V BEZMOTOROVÉ AKROBACII.

V kategorii ADVANCED se zúčastnili z benešovského GACu piloti Tomáš Bartoň (2. místo), Josef Rejent (3. místo, aktuálně Praha Letňany), Aleš Ferra (6. místo, aktuálně Jindřichův Hradec), Lukáš Pařízek (7. místo) a David Beneš (8. místo)...

ČR - PRVNÍ místo v hodnocení týmů, viz detailní výsledky:

http://www.civa-results.com/…/WAGAC_18/multi_R003s01s03s05s

http://www.civa-results.com/…/…/team_R003s01s03s05s06s07.htm
_________________________________________

v kategoriI UNLIMITED bojoval další odchovanec GACu - Miroslav Černý (16. místo)

http://www.civa-results.com/…/WGAC_18/multi_R004s02s04s05s0

http://www.civa-results.com/…/…/team_R004s02s04s05s06s07.htm

Team ČR se umístil na krásném třetím místě...
_________________________________________

...všem našim pilotům patří Velká Gratulace!!...

fotogalerie:
https://www.facebook.com/pg/wgac2018/photos/?ref=page_internal

video - ukázka soutěžního letu:
https://youtu.be/B9we-e6NtNg
______________________________________________________


13.8.2018...včera - v neděli - bylo slavnostně ukončeno 35. Mistrovství světa v plachtění na letišti Hosín u Českých Budějovic...

seznam pilotů: https://www.soaringspot.com/…/35th-world-gliding-cha…/pilots

kompletní výsledky: https://www.soaringspot.com/…/35th-world-gliding-ch…/results

fotogalerie: https://photos.google.com/…/AF1QipPlAq1-0f1SABgfOkbT91rDSVa

videa: https://www.youtube.com/ch…/UCqfyzSvNuLUY7yAc-rGXl1A/videos

...pětice pilotů z České republiky vylétala coby team třetí místo..."náš", tzn. z benešovského GACu Tomáš Suchánek - úžasné sedmé...Velká Gratulace...všem našim a Tomovi obzvláště!!...
______________________________________________________
Na jihu Čech se potkalo 94 soutěžících posádek (včetně dvoumístných posádek sto deset letců) ze sedmadvaceti států, včetně takových exotických zemí, jako je Argentina, Jihoafrická republika, Austrálie a Nový Zéland. A například takoví Jihoafričané předvedli, že tento sport ovládají na velice solidní úrovni, protože v týmové soutěži obsadili šesté místo za Nizozemci. Čtvrtí, jak bylo už zmíněno, skončili Britové. Česká republika obsadila třetí místo (Petr Tichý, Petr Krejčiřík, Roman Mraček, Tomáš Suchánek, a posádka Michal Lešinger & Daneš Grula). Stříbro vylovili v rybníkářských jižních Čechách Francouzi a zlato v týmové soutěži němečtí plachtaři.

Němečtí piloti ovládli i kategorii Open, které se účastnilo 31 soutěžících. Po dvanácti odlétaných úkolech obsadil zlatou medaili Michael Sommer (EB 29 R), před svým krajanem Felipe Levinem (EB 29 DR) a českým reprezentantem Petrem Tichým (EB 29R). Druhý český pilot Petr Krejčiřík (JS1 C) obsadil patnácté místo.

V „Osmnácti metrové“ třídě, které se účastilo 45 závodníků, zvítězil po dvanácti úkolech rakouský pilot Wolfgang Janowitsch (Ventus 3T). Druhý skončil Mario Kiessling z Německa (Ventus 3T) a třetí dolétl Jean-Denis Barrois z Francie (JS 3). Z českých pilotů obsadil Roman Mraček šesté místo (Ventus 3 FES) a Tomáš Suchánek místo sedmé (Ventus 3T).

Kategorii „dvaceti metrových“ dvoumístných kluzáků ovládla polská posádka Sebastian Kawa a Christoph Matkowski (ASG 32 Mi). Pro Sebastiana Kawu je to už patnáctý titul mistra světa (a pětadvacátá zlatá medaile z evropských, světových šampionátů a světových her, celkově). Pro stříbro si mezi osmnácti posádkami, po dvanácti úkolech, doletěla britská dvojice Steve Jones a Garry Coppin (Arcus T) a bronz získali Finové Antti Lehto a Juha Sorri (Arcus M). Česká posádka Michal Lešinger, Daneš Grula (ASG 32 Mi) obsadila v celkovém pořadí deváté místo.


1.8.2018...na letišti Zbraslavice se rovněž koná Mistrovství světa v letecké akrobacii větroňů v kategoriích Unlimited a Advanced, zítřek už bude v duchu ostrých soutěžních letů...tady je seznam pilotů, mezi kterými je několik našich z GACu - David Beneš, Aleš Ferra, Luki Pařízek, Tom Bartoň, Pepa Rejent (kmenově sice patří do Letňan, ale kariéru započal u GACu), a samozřejmě také Míra Černý (Mistr světa v Advanced třídě z roku 2015)...
https://www.wgac2018.cz/competitors/

1.8.2018...na letišti v Českých Budějovicích se v těchto dnech koná 35. FAI Mistrovství světa v bezmotorovém létání...
k dešnímu dni je v kategorii 18m náš Tomáš Suchánek na DRUHÉM místě!!...všichni mu držme palce!!...
viz výsledkovky: https://www.soaringspot.com/…/18…/task-4-on-2018-08-01/total

_______________________________________________________

Mistrovství České republiky v akrobacii kluzáků ADG & UNG

Na letišti Zbraslavice (LKZB) se ve dnech 12.-14. července konalo Mistrovství České republiky v akrobacii kluzáků kategorie Advanced a Unlimited...v kategorii Advanced ze třinácti pilotů prvních pět - odchovanci GACu!...v kategorii Unlimited jsme měli jednoho pilota - Miroslava Černého...všem vítězům mohutně blahopřejeme...našim hrdinům dvojnásobně... 
_______________________________________________________Two Seater Glider Aerobatic Cup 2018

O
d čtvrtka 7.6. do soboty 9.6. se létala tradiční soutěž bezmotorových akrobatů na letišti ve Zbraslavicích.
I zde měl samozřejmě GAC Benešov své reprezentanty.
V kategorii dvoučlenných posádek na cvičných kluzácích Two Seater Cup se odlétalo 5 soutěžních sestav a náš hudebně-letecký tým Polívka + Ramert obsadil 2.místo.
3. místo obsadil Miloš Ramert v posádce s Václavem Čtvrtníčkem z Kyjova a naše další posádka syn a otec Adam Klenka + Tomáš Klenka obsadili 4 .místo (z10ti posádek).
Letos byl ale nejlepší R. Šuman z AK Mladá Boleslav se "zátěží" Kateřinou Povšíkovou.
I ten je, stejně jako většina ostatních soutěžících ,produktem šíření "akrobatické infekce", kterou po aeroklubech v Čechách a na Moravě akrobatickými výcvikovými soustředěními infikuje plachtaře náš instruktor Miloš Ramert.
Letci v doplňkové kategorii Advanced se na reprezentačním speciálu S-1 Swift dostavili nakonec pouze dva. Jako třetí v této kategorii odlétal dalších 6 soutěžních sestav v nerovném soupeření na Acro Blaníku L-13 AC i Miloš Ramert.

Blaník sice sestavy odlétal v plném rozsahu, ale podle očekávání obsadili první 2 místa letci se Swiftem - Tomáš Bartoň (GAC Benešov) a Josef Rejent (AK Letňany, který ale ještě do loňského roku trénoval u nás).
Kompletní výsledky najdete na: www.acro-online.com/results/TSGAC2018/index.htm

Live stream - předávání cen TSGAC
https://www.facebook.com/Aeroklub.Zbraslavice/videos/2047572931950390/


FotoAlbum Jakub Macillis: https://www.flickr.com/…/125681190@N…/sets/72157697242406174

_______________________________________________PMČR 2018 - Plachtařské mistrovství České republiky

V pátek 8.6.2018 skončilo v Táboře Mistrovství ČR v plachtění.
GAC Benešov reprezentovali v kategorii Kombi open Tomáš Suchánek a Ondra Dupal, oba dva na 18ti metrových vysokovýkonných větroních ASG-29E.
Ondra musel z pracovních důvodů účast na soutěži předčasně ukončit, zato Tomáš Suchánek obsadil v konečném pořadí 2. místo se ztrátou pouhých 4 bodů na vítězného Romana Mračka, se kterým si v během soutěže několikrát vystřídali pořadí v průběžném hodnocení.
Blahopřejeme!
Kompletní výsledky najdete na : www.soaringspot.com/…/plachtarske-mistrovstvi-cr-20…/results


FotoAlbum Martina Burianová:
https://www.zonerama.com/MartinaBurianova/Album/4386323
_______________________________________________

Mostecký pohár 2018

6.5.2018..
Akrobat našeho klubu David Beneš vylétal stříbrnou medaili v kategorii Intermediate na motorových letounech se Z-50M na Mosteckém poháru, který se konal ve stejném termínu jako Kolínský pohár v bezmotorové akrobacii.
Blahopřejeme!
GAC měl soutěžící nejen v těchto obou akro soutěžích, ale teprve zítra končí plachtařský AZ Cup ve Zbraslavicích, kde GAC zastupují Tomáš Suchánek a Ondra Dupal.

____________________________________________

Kolínský pohár 5.5.2018 v plachtové akrobacii:

V Kolíně se 5.května 2018 konal Kolínský pohár v plachtové akrobacii v kategoriích Basic (Beginner), Sportsman, Intermediate za účasti šestnácti plachtařů...

V kategorii Basic (Beginner) bylo pořadí na stupních vítězů:
1.Jan Kašpar, 2.Miroslav Lacina a 3.Dušan Vrána (všichni ASK 21)

V kategorii Sportsman: 1.Václav Čtvrtník, 2. Marek Veselý, 3. Adam Klenka (všichni ASK 21)

V kategorii Intermediate: 1.Miloš Ramert (L-13AC), 2.Jan Štindl (L-13AC), 3.Václav Sehnal (ASK 21) ...a kromě kluzáků se ukázal i akrobatický speciál Zlin Z-50LX někdejšího vicemistra světa v letecké akrobacii Jiřího Pospíšila, který do Kolína přiletěl z Rakovníka rozhodcovat (a nikoli závodit)... Výsledky: https://acro-online.com/results/KP2018/index.htmJAR 6.1.2018 Ondra Dupal GAC první místo v CPS

...pro ty, kteří průběžně nesledují výkony v CPSce, je určeno další příjemné překvapení. Letem z Douglasu v JAR 6.1.2018 se Ondra Dupal (z klubu GAC Benešov) usadil na prvním místě Celostátní plachtařské soutěže a to třetím tisícikilometrovým trojúhelníkem (3 tisícovky za poslední tři dny)!
Pro soupeře - nejlepší české plachtaře, bude extrémně obtížné podobné výkony odlétat také. A to má letos ještě 579 km z 3.1. a 421 km z 2.1.2018.
Novoroční denní pauza vypadá logicky, protože trojú- helníkem 924 km 31.12.2017 rozhodl o svém vítězství v ročníku 2017 CPSky!
A silvestrovský výkon byl také "jen" pokračováním jeho extrémní série, neboť hned po příletu do JAR na svůj druhý turnus 30.12.2017 vysmahl FAI trojúhelník 888 km rychlostí 147,74km/h.
Přitom tenhle excelentní výkon nebyl započítáván mezi jeho 3 nejlepší lety v loňském roce, protože lety z jeho 1. turnusu 28.11. - 1 020 km a 9.12. - 939 km byly bodované ještě lépe. Pro GAC je ctí, že Ondra létá za náš klub a pro českou plachtařskou špičku jde o výzvu a "nastavení laťky".
Historicky vyšších výkonů dosáhl pouze Miloš Pajr v roce 2011 lety v dlouhé vlně v Andách v Argentině.
Ten rok byl Ondra Dupal v CPSce druhý, hned za Milošem.
Takže teď lze jen netrpělivě očekávat, kdo z našich plachtařů zvedne hozenou rukavici. Je velmi málo pravděpodobné, že by bodově odpovídající výkony bylo možné odlétat z území ČR - proto podobně hodnotné přelety lze čekat jen z Jihoafrické republiky, Namibie, Austrálie, Nového Zélandu, Texasu, Nového Mexika, Utahu a Nevady nebo jihoamerických And. A na dlouhé přelety přes několik států v evropských Alpách zatím specialisty nemáme.

                      
MRam.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky